"PRL od Góry". Pokoleniowe warianty pamięci polskich taterników o systemie komunistycznym

„Nie było jednego PRL-u” – usłyszeliśmy z ust naszego rozmówcy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak wielu jego wersji doświadczyli polscy taternicy… „PRL od Góry. Pokoleniowe warianty pamięci polskich taterników o systemie komunistycznym” to nowa odsłona projektu, w którym przyglądamy się aktywności krakowskich wspinaczy i grotołazów przez pryzmat otaczającej ich rzeczywistości społeczno-politycznej. Wsłuchujemy się też w dzisiejsze wspomnienia taterników, dla których kolejne dekady realnego socjalizmu były zarazem czasami młodzieńczej fascynacji ekstremalnymi doświadczeniami w górach. Cofniemy się nawet do burzliwych lat 50., w których utrzymanie autonomii środowiska taterników wobec władzy wymagało umiejętności nie mniejszych niż nowe warianty dróg wspinaczkowych czy najciaśniejsze meandry. Opowiemy też o taternickich ucieczkach przed WOPistami, ale też o późniejszych klubowych szkoleniach dla komandosów.

Partnerami projektu są Klub Wysokogórski Kraków oraz portal wspinanie.pl

Projekt jest finansowany ze środków minigrantu Inicjatywy Doskonałości UJ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych.